Genetsko ispitivanje
- U slučaju povećanog rizika kao i u slučaju kada je pacijentkinja starija od 35 godina, radi se genetska analiza kojom se odredjuje kariotip ploda.
- Biopsija horiona i biopsija posteljice – genetske analize za odredjivanje kariotipa i pola ploda, rade se najranije sa 9 nedelja trudnoće (biopsija horiona) pa do 19 nedelje trudnoće (biopsija posteljice).Rezultati ovih analiza se dobijaju za 48-72 sata.
U periodu od 16 do 19 nedelje turnoće genetska analiza može se raditi i iz plodove vode – amniocentezom, čiji rezultati budu gotovi za 14-21 dan. - Od 15 nedelje pa do kraja trudnoće može se uraditi i DNK PCR analiza plodove vode ,kojom se ispituju poremećaji u broju X i Y hromozoma na 13.18 ili 21. hromozomu, koji su najčešće hromozomske abnormalnosti u trudnoći.Rezultat se dobija za dva dana,ali se ne dobija kompletan kariotip.
- Kod svih ovih intervencija rizik od mogućih komplokacija je 1:300.
- Od 22.nedelje trudnoće je moguće uzeti krv iz pupčanika ploda – kordocentezom, kojim se dobija kompletni kariotip. Rezultati se dobijaju za sedam dana. Mogući rizik od komplikacija iznosi 1-3%.